Internet se stal alfou a omegou našich každodenních životů a představit si fungování bez něj lze dnes už jen velmi obtížně. Chcete poslat platbu za plyn? Objednat dárky na Vánoce či jen zjistit, kde je ve městě nejlepší restaurace? Nejspíše šáhnete po telefonu nebo notebooku a začnete hledat na internetu.
Lavina se řítí
Bylo by ovšem naivní si myslet, že když je na internetu vaše banka nebo třeba vaše oblíbená kavárna, tak je internet bezpečné místo. O opaku nás může přesvědčit třeba nedávný zátah na organizovanou skupinu hackerů, která si říkala Avalanche – anglicky lavina. Tato skupina hackerů za několik let napadla neuvěřitelné množství počítačů a jiných zařízení a způsobila škody za miliardy korun! Skupina šířila maleware i randsomware a mimo jiné také tvořila sítě tzv. botnetů. Ty pak páchaly další škody, a přitom o tom napadení uživatelé ani nemuseli vědět!
Ochraňte svůj počítač
Avalanche byla dopadena a tato lavina se tak zastavila. Hackerů a hackerských skupin jsou ovšem stovky a tisíce a internet nikdy nebude stoprocentně bezpečné místo, a proto byste se měli chránit před jeho nástrahami. Základem je samozřejmě kvalitní a aktualizovaný antivirus. Ten se dá dnes sehnat zdarma a například počítače s Windows 10 mají defaultně aktivovaný Windows Defender. Za kvalitnější a robustnější řešení s více funkcemi si ovšem už zaplatíte i několik tisíc. Na druhou stranu je to jen malá daň za poskytované bezpečí.
Používejte zdravý rozum
Pouze antivirus vás ovšem neuchrání. Na internetu se každým rokem zvyšuje nebezpečí takzvaného sociálního inženýrství. Doby, kdy jste do mailů dostávali dopisy od nigerijských princů jsou už pryč a tyto útoky jsou dnes mnohem sofistikovanější. Možná je tak ještě než používání antiviru mnohem důležitější používat zdravý rozum a neklikat na první odkaz v mailu či podezřele vypadající stránku na internetu a před otevřením nevyžádané přílohy se raději třikrát rozmyslet.